• Pasowanie na czytelnika

          • 11 marca 2024r. odbyła się w naszej szkole akademia z okazji pasowania uczniów klasy I na czytelnika. Na tę okoliczność klasa VII wystawiła "Baśń z tysiąca i jednej nocy" pt. "Cudowna lampa Aladyna''. W rolę tutułowego Aladyna wcielił się Bartek Gacoń, jego matkę odegrała Karina Karwacka, księżniczkę zagrała Marika Rzadkowska, czarownikiem został Piotrek Czekaj, zaś Dżinem był Szymon Krakowiak. W roli sułtana zobaczyliśmy Filipa Kucę, którego dworzaninem był Filip Lasek. Przedstawienie urozmaiciły piosenki, m.in.: "Wspaniały świat''. W dalszej częsci uczennice z klasy V i VI zatańczyły turecki taniec.

            Po części artystycznej części odbyło się pasowanie uczniów na czytelnika, które poprowadziła Nikola Kwiatek. Uczniowie Michał Łata i Brajan Kobryn podziękowali pisarzom i poetom za tworczość. Pierwszaki otrzymali pamiątkowe dyplomy i zakładki do książki.

          • Wizyta duszpasterska

          • 5 marca naszą szkołę odwiedził szczególny gość - Krzysztof Nitkiewicz, biskup sandomierski. Został powitany przez całą społeczność uczniowską i pracowników szkoły. Duszpasterz udzielił zebrany błogosławieństwa oraz życzył zebranym wielu sukcesów.

          • Standardy Ochrony Małoletnich

          • Szanowni Państwo,

            W Szkole Podstawowej w Zbelutce opracowano Standardy Ochrony Małoletnich w celu zapewniania bezpieczeństwa dzieciom oraz eliminowania potencjalnych zagrożeń. Dokument będzie dostępny dla zainteresowanych w bibliotece szkolnej oraz na stronie internetowej szkoły.

          • "ANTYMINA"

          • Dziś naszą szkołę odwiedził raper Kolah, czyli pan Mirosław Kolczyk. Przeprowadził z uczniami warsztaty profilaktyczne w ramach programu "ANTYMINA".

            Artysta przestrzegał uczniów przed eksperymentowaniem z środkami psychoaktywnymi i alkoholem. Podzielił się własnymi niełatwymi doświadczeniami życiowymi, by w ten sposób ostrzec młodych ludzi przed zażywaniem używek i narkotyków - był wplątany w świat przestępczy i zmagał się z własnymi słabościami i uzależnieniami. Przeszedł w życiu tak wiele, że teraz chce uświadamiać innych młodych ludzi przed śmiercionośną miną, jaką są narkotyki, alkohol czy dopalacze.

            Język i sposób przekazu dostosowany był do wieku uczestników, co sprawiło, iż słuchali z ogromnym skupieniem i poruszeniem. Kolah swoją opowieścią uświadomił im, że nałogi niszczą nie tylko zdrowie, ale również relacje między przyjaciółmi, członkami rodzin, a w rezultacie naszą przyszłość. Słuchali  praktycznych wskazówek, jak nie dać się wysterować na minę,  jaką są uzależnienia. 

            Mirosław "Kolah" Kolczyk przekonywał, że warunkiem szczęśliwego życia jest uwolnienie się od używek, nienawiści, zniewolenia. Natomiast jego podstawą jest właściwie rozumiana wolność, głębokie więzi międzyludzkie, rodzina oraz zrozumienie sensu powołania do wzajemnej miłości płynącej od Boga oraz odkrycie prawdy, że każdy z nas jest wyjątkowy i niepowtarzalny.  Dopełnieniem wykładu były utwory muzyczne, które również niosą wartościowy przekaz. Ta lekcja z pewnością na długo zostanie w pamięci naszych uczniów i pomoże im podejmować właściwe decyzje, które mogą zaważyć na ich przyszłym życiu. 

            Dziękujemy pani Ewelinie Biesiadzie, kierownikowi Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łagowie za pomoc w zorganizowaniu tego wydarzenia, które zostało ufundowane ze środków Gminnej  Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.